Çene Estetiği Nasıl Yapılır?

BlogÇene Estetiği Nasıl Yapılır?

Çene Estetiği Nasıl Yapılır?

Çene Estetiği Nasıl Yapılır?

Tıpta ortognatik cerrahi olarak bilinen, halk arasında ise çene estetiği olarak bilinen ortognatik cerrahi operasyonun nasıl yapıldığından bahsedeceğiz. Ameliyat olacak kişinin problemine göre ister alt çene ister üst çene isterse de hem alt hem de üst çene ameliyatı yapılabilmektedir. Ameliyat süresi hastanın probleminin büyüklüğüne göre tek çenede 1,5 ile 3 saat arası sürmektedir. Neredeyse her ameliyatta olduğu gibi, ilk 1 hafta ameliyatı olan hasta için sıkıntılı geçse de ilk 1 ayda çenede gözle görülür bir değişim olur.6. aydan sonra ise hastada tamamen bir iyileşme görülür. 1 yılda ise hasta hayatına hiçbir şey olmamış gibi devam edebilir.

Alt Çene Ameliyat Kimlere Yapılabilir?

Alt çene ameliyatına 18 yaşını geçmiş olan hastalara yapılmaktadır. Ortodonti tedavisine destek amaçlı veya ortodonti tedavisinin yeterli olmadığı yerlerde alt çene ameliyatına başvurulabilir. Bu ameliyat ortodontik tedavinin bir parçasıdır. Bu nedenle alt çene ameliyatı olmadan önce hasta mutlaka ortodonti tedavisine başlamış olması ve hastanın dişlerinin düzgün olması gerekmektedir.

Alt Çene Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İlk olarak alt çene ameliyatı yapılan ortamın tam teçhizatlı bir hastane olması gerekmektedir. Aksi takdir de ameliyatınızda istenmeyen sonuçlar oluşabilir. Alt çene ameliyatı hastanede genel anestezi ile yapılan bir işlemdir. Ameliyat, diş teli tedavisi sırasında dişlerde olan bozukluk giderildikten sonra, diş telleri çıkarılmadan yapılan bir işlemdir.  Alt çenenin normalden küçük olduğu durumlarda çene kemiği kesilerek öne alınır. Oluşan aralığa ise kemik dokusu nakledilir. Vidalarla veya titanyum plaklar ile birlikte sabitlenir. Alt çenenin önde ya da aşırı büyümüş olduğu durumlarda ise kemik dokusu kesilir ve de alt çene geriye alınır. Ameliyat sonrasında ise ortaya çıkan şişlikler 1 hafta içerisinde iyileşmektedir.

İlgili Yazılar

Cilt Bakım Kılavuzu
Klinik Seç Kare Logo
20 Mayıs 2021
Cilt Bakım Kılavuzu

Günümüz şartlarında bütçeye uygun olarak bakım yaptırmak nerede ise imkânsız bir durumdur. Bu yazımızda sizlere Cilt Bakım Kılavuzu sıraladık.

Çene Estetiği Nasıl Yapılır?
Klinik Seç Kare Logo
10 Nisan 2021
Çene Estetiği Nasıl Yapılır?

deneme1Tıpta ortognatik cerrahi olarak bilinen, halk arasında ise çene estetiği olarak bilinen ortognatik cerrahi operasyonun nasıl yapıldığından bahsedeceğiz.

Ameliyatsız Burun Estetiği Nasıl Yapılır?
Klinik Seç Kare Logo
10 Nisan 2021
Ameliyatsız Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Her gün gelişen teknoloji ile iç içe olan tıp dünyası, birçok sağlık sorunu için yepyeni yöntemler ortaya sunmaktadır.